Посета на Националната универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ – Скопје

На 31. 10. 2018 година, студентите од прва година на Православниот богословски факултет „Св. Климент Охридски“ – Скопје, ја посетија Националната универзитетска библиотека „Свети Климент Охридски“ каде се одржа претставување на библиотичниот фонд и беа претставени стари ретки црковнословенски ракоиси. Потоа тоа беше одржан отворен час по предметот философија во холот на библиотеката. Благодарност до НУБ за гостопримството и одличниот прием.    

Молебен за почетокот на новата академска година

На 30.09.2018 во храмот Свети Јован Крстител се служеа Света литургија и Молебен за почеток на новата академска година, на кои чиноначалствуваше неговото блаженство архиепископот охридски и македонски г.г. Стефан. На молебниот присуствуваа ректорот на универзитетот „Свети Кирил и Методиј“ во Скопје проф. д-р Никола Јанкуловски, деканот на православниот богословски факултет „свети Климент Охридски“ во Скопје проф. д-р Ѓоко Ѓорѓевски, почесниот конзул на руската федерација проф. д-р Велимир Стојковски, членови на Македонската академија на науките и уметностите, професори и студенти од Православниот богословски факултет и од Универзитетот. По молебниот, …

Конкурс

KОНКУРС ЗА МЛАДИ УМЕТНИЦИ Агенцијата за млади и спорт објавува Конкурс за изложбата Young art 2018 на која Агенцијата ги повикува сите млади визуелни уметници и групи да поднесат свои авторски дела, согласно со утврдените критериуми, кои ги содржат следниве точки: 1. Авторите да се на возраст од 15 до 29 години 2. Доставените дела да се од следниве дисциплини: Сликарство (со димензии не поголеми од 200х200 см)~ Скулптура (со димензии не поголеми од 200х200×200 см)~ Графика (со димензии не поголеми 100х70)~ Графички дизајн (плакат)~ …

Покана

Почитувани професори,  колеги и студенти,  На 30 септември 2018 година (недела), со почеток во 9 часот ќе се богослужи Божествена Литургија во манастирот „Свети Јован Крстител“ – Капиштец,  а потоа ќе се отслужи ПРИЗИВ НА СВЕТИОТ ДУХ  Срдечно Ве покануваме и искрено се надеваме дека ќе го збогатите овој свечен настан со Вашето присуство.   Д Е К А Н НА ПРАВОСЛАВНИОТ БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ Проф. д-р Ѓоко ЃОРЃЕВСКИ

Академик Владета Јеротиќ (1924 – 2018)

Со жалење ја пренесуваме веста дака пред два дена се упокои во Господа еден од најголемите современи православни мислители, познатиот српски психијатар и поранешен професор на Православниот богословски факултет во Белград и член на Српската академија на науките и уметностите, Владета Јеротиќ. Академикот Јеротиќ беше голем и искрен пријател на Македонската Православна Црква – Охридска Архиепископија и на нашиот Православен богословски факултет. Долгогодишните лични пријателства и неговото нескриено воодушевување од автентичната православна култура на Македонија приведоа кон неговото гостување на православниот богословски факултет „Свети Климент …